[vc_row css_animation=”” row_type=”row” use_row_as_full_screen_section=”no” type=”full_width” angled_section=”no” text_align=”left” background_image_as_pattern=”without_pattern” z_index=””][vc_column width=”3/4″][vc_column_text]

Zdjęcie będące bohaterem tej historii przedstawia widok z Kasernenstraße na widoczny na pierwszym planie Kaiserbrücke. W tle widać także inne ciekawe obiekty, o których chciałbym Wam opowiedzieć. Zapraszam na 7 część cyklu „Historia jednego zdjęcia”.

[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_single_image image=”1253″ img_size=”full” alignment=”center” style=”vc_box_shadow” onclick=”link_image” qode_css_animation=””][vc_empty_space height=”100px”][vc_column_text]

Most cesarski w Bydgoszczy

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-angle-double-down” color=”#ffba00″][vc_empty_space][vc_column_text]

Tak jak wspomniałem, na pierwszym planie widać most Cesarski – Kaiserbrücke. Obecnie tego mostu nie zobaczymy w krajobrazie miasta, a w jego miejscu stoi most Bernardyński. Stary most Cesarski mogą pamiętać jedynie najstarsi bydgoszczanie.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”52px”][vc_column_text]

Utracone dziedzictwo rewolucji przemysłowej

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-circle” color=”#ffba00″][vc_empty_space][vc_column_text]

[dropcaps type=’normal’ font_size=’55’ color=” background_color=” border_color=”]W[/dropcaps] spółczesny most Bernardyński ma znacznie lepsze parametry niż stara, XIX-wieczna przeprawa, a jednak trochę szkoda, że całkowicie utraciliśmy tę konstrukcję. Most z kratownicowymi przęsłami mógł się ciekawie komponować z centrum Bydgoszczy, które przecież właśnie w drugiej połowie XIX wieku tak dynamicznie się rozwinęło. Poza tym był to niewątpliwie zabytek myśli technicznej, która odcisnęła swój ślad w wielu miastach na całym świecie.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”52px”][vc_column_text]

Długa droga do nowego mostu

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-circle” color=”#ffba00″][vc_empty_space][vc_column_text]

[dropcaps type=’normal’ font_size=’55’ color=” background_color=” border_color=”]W[/dropcaps] XIX wieku Bydgoszcz z małego miasteczka wyrosła do rangi dużego ośrodka administracyjnego i przemysłowego i nowy most był konieczny dla dalszego sprawnego funkcjonowania miasta.

Historia tej przeprawy rozpoczyna się 7 grudnia 1855 roku, gdy bydgoski magistrat wystąpił do regencji królewskiej z wnioskiem o budowę nowej ulicy i mostu.

Zanim most udało się wybudować, miasto Bydgoszcz musiało się uporać z wieloma przeciwnościami urzędowymi, finansowymi, a nawet związanymi z lokalizacją nowego mostu.

Według pierwotnego projektu, most Cesarski miał być konstrukcją dwuprzęsłową, a jego budowa miała kosztować 40 tysięcy talarów. Ministerstwo handlu i przemysłu wyraziło jednak sprzeciw wobec takiej konstrukcji, ponieważ w przyszłości mogło to wpłynąć negatywnie na możliwości transportowe Brdy. Miasto musiało więc wybudować most jednoprzęsłowy, którego budowę wyceniono na aż 100 tysięcy talarów.

Konstrukcję mostu wykonała bydgoska firma „Bracia Adolf i Teodor Wolff”. Prace nad szkieletem mostu rozpoczęły się dopiero w 1867 roku. Jego montaż nastąpił w 1870 roku, a roboty na ulicy Bernardyńskiej zakończono dopiero w 1872 roku, czyli 17 lat po rozpoczęciu przez Bydgoszcz starań o wybudowanie nowej przeprawy przez Brdę.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”100px”][vc_column_text]

Równolatek mostu

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-angle-double-down” color=”#ffba00″][vc_empty_space][vc_column_text]

[dropcaps type=’normal’ font_size=’55’ color=” background_color=” border_color=”]T[/dropcaps]uż za mostem, po południowej stronie Brdy widoczny jest duży, zabytkowy gmach zbudowany w stylu historyzmu. Budynek jest równolatkiem mostu Cesarskiego, bowiem jego budowę ukończono także w 1872 roku. Budynek od początku pełnił funkcje oświatowe. Umieszczono w nim Ewangelickie Seminarium Nauczycielskie. Zanim gmach został wybudowany seminarium korzystało z budynków zlikwidowanego zakonu bernardynów. Szkoła cieszyła się dużym powodzeniem aż do odzyskania przez Polskę niepodległości i powrocie Bydgoszczy do Polski w 1920 roku. Wraz ze zmniejszaniem się liczby Niemców mieszkających w Bydgoszczy spadało zainteresowanie szkołą. W 1923 roku została ostatecznie wygaszona, a jej miejsce w tym budynku zajęła przeniesiona z Poznania Akademia Rolnicza. Tym sposobem dla budynku rozpoczęła się nowa historia – świecka – która trwa do dzisiaj. Jeszcze w okresie międzywojennym swoją siedzibę miała tutaj Państwowa Średnia Szkoła Rolnicza, którą przekształcono w Państwowe Liceum Rolnicze.

W czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, w budynku znajdował się Urząd Pracy.

Po tym urzędniczym epizodzie, do budynku wróciło Technikum Rolnicze, a następnie, pod koniec lat 60. XX wieku umieszczono tu filię poznańskiej Wyższej Szkoły Rolniczej. Po wielu przekształceniach w budynku zagościła Akademia Techniczno-Rolnicza, a obecnie Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, który prowadzi w tym budynku Wydział Rolnictwa i Biotechnologii.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”100px”][vc_column_text]

Dwa kościoły

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-angle-double-down” color=”#ffba00″][vc_empty_space][vc_column_text]

Tak, na zdjęciu widać dwie świątynie. Pierwsza z nich, ledwie widoczna, schowana za budynkiem seminarium, to znany nam Kościół pobernardyński pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju. Natomiast drugi kościół widoczny jest po prawej stronie zdjęcia. Ten mały, niepozorny budynek to kościół św. Idziego – najstarsza świątynia chrześcijańska w Bydgoszczy. Budynek powstał jeszcze zanim Bydgoszcz otrzymała prawa miejskie. Chciałbym w przyszłości poświęcić mu osobny artykuł, bo niewątpliwie na to zasługuje.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”52px”][vc_column_text]

Pamiątka po obecności Bernardynów

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-circle” color=”#ffba00″][vc_empty_space][vc_column_text]

[dropcaps type=’normal’ font_size=’55’ color=” background_color=” border_color=”]J[/dropcaps]ak to często bywało przed wiekami, początków kościoła należy szukać wraz z przybyciem zakonników. W 1480 roku bracia Bernardyni przybyli do Bydgoszczy, na zaproszenie króla Kazimierza Jagiellończyka. Król był także jednym z fundatorów ich klasztoru w Bydgoszczy. Budowę pierwszej świątyni Bernardynów ukończono już 5 lat później – w 1485 roku i przetrwała ona do 1545 roku, gdy wraz ze znaczną częścią klasztoru spłonęła.

Drugi kościół wybudowano w tym miejscu dopiero w latach 1552-1557 za sprawą wsparcia króla Zygmunta Augusta. Budynek miał bryłę zbliżoną do współczesnej, choć przez stulecia w wyniku remontów i przebudów jeszcze się zmieniał.

Trudne czasy nastały dla świątyni w XIX wieku. Najpierw została poważnie zniszczona w 1812 roku w czasie pobytu wojsk rosyjskich. Kilka lat później – w 1817 roku – władze pruskie zdecydowały o likwidacji klasztoru. Wraz ze śmiercią ostatniego bydgoskiego Bernardyna w 1829 roku dokonano przejęcia nieruchomości zakonnych. Rozpoczął się proces przebudowy budynków klasztornych i kościoła. W 1838 roku przemianowano kościół na garnizonowy i taką funkcję pełni do dzisiaj.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”52px”][vc_column_text]

Kiedy wykonano zdjęcie?

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-question-circle” color=”#ffba00″][vc_empty_space][vc_column_text][dropcaps type=’normal’ font_size=’55’ color=” background_color=” border_color=”]M[/dropcaps]amy kilka poszlak, które mogą nam pomóc odpowiedzieć na to pytanie. Po pierwsze most i budynek seminarium, które ukończono w 1872 roku. Po drugie, kościół św. Idziego, który zburzono w 1879 roku. Tak więc zdjęcie wykonano niewątpliwie w latach 1872-1879.[/vc_column_text][vc_empty_space height=”52px”][vc_column_text]

Bibliografia

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-book” color=”#1abc9c”][vc_empty_space][vc_column_text]

 

Zdjęcie pochodzi ze strony fotopolska.eu. Wielokrotnie spotykałem je w szeroko pojętym internecie i mimo szczerych chęci nie znalazłem informacji o jego autorze. Jeśli posiadasz udokumentowane prawa autorskie do tego utworu skontaktuj się proszę ze mną.[/vc_column_text][vc_empty_space][vc_row_inner row_type=”row” type=”full_width” text_align=”center” css_animation=””][vc_column_inner css=”.vc_custom_1595970009311{padding-top: 10px !important;padding-right: 10px !important;padding-bottom: 10px !important;padding-left: 10px !important;background-color: #4267b2 !important;border-radius: 5px !important;}”][vc_column_text]

Uważasz, że artykuł był ciekawy?

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

[Sassy_Social_Share]

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

Udostępnij go swoim znajomym w mediach społecznościowych. Tym prostym sposobem możesz pomóc w rozwoju bloga.

[/vc_column_text][/vc_column_inner][/vc_row_inner][vc_empty_space][/vc_column][vc_column css_animation=”none” offset=”vc_col-lg-offset-0 vc_col-lg-3 vc_col-md-offset-0 vc_col-md-3 vc_col-sm-offset-0 vc_col-xs-12″][qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item advanced_animations=”no” custom_class=”eh-with-shadow” background_color=”#ffffff” item_padding=”10px 10px 10px 10px”][vc_column_text css=”.vc_custom_1577913320224{padding-top: 5px !important;padding-right: 5px !important;padding-bottom: 5px !important;padding-left: 5px !important;}”]

Cześć!

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-hand-peace-o” color=”#ffba00″][vc_empty_space height=”10px”][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

Witam Cię drogi czytelniku w kolejnej odsłonie mojego bloga. Tym razem nie obiecuję regularnych publikacji. Obiecuję tylko, że będzie ciekawie.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][icons icon=”fa-book” size=”fa-2x” type=”normal” position=”center” target=”_self” icon_color=”#ffba00″][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

Zapraszam, rozgość się!

[/vc_column_text][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder][vc_empty_space][qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no” custom_class=”eh-with-shadow” background_color=”#ffffff” item_padding=”10px 10px 10px 10px”][vc_column_text css=”.vc_custom_1577913331804{padding-top: 5px !important;padding-right: 5px !important;padding-bottom: 5px !important;padding-left: 5px !important;}”]

Poznajmy się

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-star” color=”#ffba00″][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

Masz pytania, propozycję współpracy, ciekawy pomysł lub po prostu chcesz się przywitać? Koniecznie napisz do mnie.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][vc_single_image image=”811″ img_size=”medium” alignment=”center” qode_css_animation=””][vc_empty_space height=”20px”][button size=”medium” icon=”fa-envelope” target=”_self” hover_type=”enlarge” text_align=”left” text=”Kontakt” icon_color=”#ffffff” link=”https://reimus.com.pl/kontakt/” color=”#ffffff” hover_color=”#ffffff” background_color=”#ffba00″ hover_background_color=”#ffba00″ border_color=”#ffba00″ hover_border_color=”#ffba00″ font_size=”20″][vc_empty_space height=”10px”][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder][vc_empty_space][qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no” custom_class=”eh-with-shadow” background_color=”#ffffff” item_padding=”10px 10px 10px 10px”][vc_column_text css=”.vc_custom_1577913341984{padding-top: 5px !important;padding-right: 5px !important;padding-bottom: 5px !important;padding-left: 5px !important;}”]

Pełen social

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-thumbs-up” color=”#ffba00″][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

Jestem też tu, tu i tam. I zamieszczam tam dodatkowe materiały, których nie ma na stronie.

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”10px”][social_icons type=”circle_social” icon=”fa-facebook” use_custom_size=”no” size=”fa-2x” link=”https://www.facebook.com/zyciemiastoswiat/” target=”_self” icon_color=”#4267b2″ icon_hover_color=”#6482c0″ background_hover_color=”#ffffff”][social_icons type=”circle_social” icon=”fa-instagram” use_custom_size=”no” size=”fa-2x” link=”https://www.instagram.com/blog_o_bydgoszczy/” target=”_self” icon_color=”#262626″ icon_hover_color=”#4d4d4d” background_hover_color=”#ffffff”][social_icons type=”circle_social” icon=”fa-flickr” use_custom_size=”no” size=”fa-2x” link=”https://www.flickr.com/photos/157405866@N08/” target=”_self” icon_color=”#495ed3″ icon_hover_color=”#6a7bdb” background_hover_color=”#ffffff”][social_icons type=”circle_social” icon=”fa-pinterest” use_custom_size=”no” size=”fa-2x” link=”https://pl.pinterest.com/reimusrobert/” target=”_self” icon_color=”#ee1b22″ icon_hover_color=”#f1444a” background_hover_color=”#ffffff”][vc_empty_space height=”10px”][vc_column_text]

Wpadnij tam czasami!

[/vc_column_text][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder][vc_empty_space][qode_elements_holder number_of_columns=”one_column”][qode_elements_holder_item horizontal_alignment=”center” advanced_animations=”no” custom_class=”eh-with-shadow” background_color=”#ffffff” item_padding=”10px 10px 10px 10px”][vc_column_text css=”.vc_custom_1577913423346{padding-top: 5px !important;padding-right: 5px !important;padding-bottom: 5px !important;padding-left: 5px !important;}”]

Może Cię zainteresuje

[/vc_column_text][separator_with_icon icon=”fa-question” color=”#ffba00″][vc_empty_space height=”10px”][latest_post type=”image_in_box” order_by=”date” order=”DESC” title_tag=”h6″ display_category=”0″ display_time=”1″ display_comments=”0″ display_like=”0″ display_share=”0″ number_of_posts=”5″ text_length=”0″][/qode_elements_holder_item][/qode_elements_holder][vc_empty_space][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.