Okaleczone serce miasta. Historia jednego zdjęcia #5

Okaleczone serce miasta. Historia jednego zdjęcia #5

Tematem 5 części cyklu „Historia jednego zdjęcia” będzie okaleczone serce naszego miasta. Mimo, że od zakończenia II wojny światowej minęło już ponad 70 lat, w całej Polsce znajdujemy ciągle mnóstwo „pamiątek” po tych wydarzeniach. W wyniku działań wojennych wiele polskich miast zostało niemal całkowicie zniszczonych, a część z nich nie została już odbudowana w dawnej formie. Bydgoszcz szczęśliwie uniknęła losu takich miast jak Warszawa, Kostrzyn, Elbląg czy Wrocław, ale efekty zniszczeń wojennych nadal widoczne są w samym sercu naszego miasta.

Okaleczone serce miasta

Na zdjęciu widzimy ruiny zachodniej pierzei bydgoskiego Starego Rynku. Za ruinami widoczny jest budynek dawnego kolegium jezuickiego (wzniesionego w latach 1644-1653), który w 1879 został zakupiony przez miasto i stał się siedzibą władz miejskich. Jest to jedyny zachowany fragment z dawnego kompleksu kolegium jezuickiego w Bydgoszczy.

W centralnej części budynku, widoczny jest ołtarz zburzonego kościoła Św. Ignacego Loyoli. Obecnie w miejscu ołtarza znajdują się okna oraz drzwi wejściowe do gmachu. Kościół razem z przyległymi kamienicami (w jednej z nich znajdowało się muzeum miejskie) tworzyła zachodnią pierzeję Starego Rynku. Widok przedwojennej pierzei rynku jest nam doskonale znany, ponieważ został uwieczniony na wielu zdjęciach i pocztówkach. Dwie charakterystyczne, 40-metrowe wieże stanowiły dominantę wysokościową rynku i całej starówki, a także ikonę miejskiej architektury.

Jak doszło do wyburzenia pierzei starego rynku w Bydgoszczy?

W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli Bydgoszcz już 5. września 1939 roku. Nowy nadburmistrz Bydgoszczy – Werner Kampe zadecydował, że centrum miasta zostanie przebudowane w stylu narodowosocjalistycznym, a obecny ratusz nie odpowiada wymogom praktycznym i reprezentacyjnym. Efektem tej decyzji było wyburzenie całej zachodniej pierzei rynku oraz wschodniej pierzei ulicy Mostowej. Na rynku miał stanąć nowy, monumentalny ratusz, zgodny z panującymi wówczas w Niemczech trendami w architekturze. Z kolei poszerzona ulica Mostowa miała zapewnić odpowiednią przestrzeń dla defilad wojskowych.

Wyburzenie kościoła przeprowadzono od 18 stycznia do 27 marca, a kamienic do 23 października 1940 roku. Nowego ratusza niemiecki okupant nie zdążył zbudować.

Nowa miejska legenda

Legenda głosi, że po egzekucjach, które miały miejsce właśnie przy zachodniej pierzei rynku, 9 września 1939 roku na ścianie kościoła odcisnęła się ręka księdza (Piotra Szarka lub Stanisława Wiórka z parafii św. Wincentego a Paulo), której Niemcy nie mogli zetrzeć. Poza relacjami świadków nie udało się jednak znaleźć żadnych dowodów na potwierdzenie tego zdarzenia.

Rzeźba dzieci bawiących się z gęsią

Na tle ruin można odnaleźć fontannę z rzeźbą dzieci bawiących się z gęsią. Fontanna została odsłonięta 4 października 1909 roku. Ufundował ją właściciel apteki „Pod Złotym Orłem” – Alfred Kupffender, z okazji setnej rocznicy posiadania apteki przez rodzinę Kupffenderów. Fontannę z rzeźbą ustawiono na Starym Rynku przy zachodniej pierzei, naprzeciw wejścia do apteki.

W czasie wojny fontanna miała podzielić los całej pierzei, a rzeźba z brązu została by przetopiona (podobnie jak np. rzeźba „Potop”). Rozebrana na części, przechowana w magazynie ogrodów miejskich, szczęśliwie przetrwała wojnę i 1 maja 1948 roku wróciła na Stary Rynek przed gmach biblioteki, gdzie stoi do dzisiaj.

Tramwaje na Starym Rynku w Bydgoszczy

Na zdjęciu widoczne są dwie linie tramwajowe. Tor widoczny w dolnej części zdjęcia prowadził w kierunku Zbożowego Rynku i Strzelnicy. Jest to fragment pierwszej linii tramwajowej w Bydgoszczy, działającej od 1888 roku. Torem powyżej (częściowo zasypany gruzem) kursowały tramwaje w kierunku Okola. Ten tor wybudowano 4 lata później – w 1892 roku. Warto wspomnieć, że do 1896 roku w Bydgoszczy funkcjonowały tramwaje konne. Czy w momencie wykonywania tego zdjęcia tramwaje kursowały już przez rynek? W kierunku Okola na pewno nie – widać to po gruzach zalegających na torach. A w kierunku Zbożowego Rynku? To zależy, czy most Staromiejski był już wówczas prowizorycznie odbudowany czy nie – 4 września 1939 r. został wysadzony przez wycofujące się polskie oddziały, a prowizorycznie odbudowano go w 1940 roku.

Cześć!

Witam Cię drogi czytelniku w kolejnej odsłonie mojego bloga. Tym razem nie obiecuję regularnych publikacji. Obiecuję tylko, że będzie ciekawie.

Zapraszam, rozgość się!

Poznajmy się

Masz pytania, propozycję współpracy, ciekawy pomysł lub po prostu chcesz się przywitać? Koniecznie napisz do mnie.

Pełen social

Jestem też tu, tu i tam. I zamieszczam tam dodatkowe materiały, których nie ma na stronie.

Wpadnij tam czasami!

Uważasz, że artykuł był ciekawy?

Udostępnij go swoim znajomym w mediach społecznościowych. Tym prostym sposobem możesz pomóc w rozwoju bloga.