Historia jednego zdjęcia #1 – Stary Rynek w Bydgoszczy

Historia jednego zdjęcia #1 – Stary Rynek w Bydgoszczy

Zdjęcie prezentuje Stary Rynek w Bydgoszczy, a dokładnie jego północną pierzeję. Wykonano je przed 1919 rokiem, gdy miasto znajdowało się pod zaborem pruskim, a rynek nosił nazwę Friedrichs-Platz.

Stary Rynek w Bydgoszczy i pomnik króla Fryderyka II

Przy dolnej krawędzi zdjęcia, po lewej stronie widoczny jest fragment pomnika pruskiego króla Fryderyka II. Został on odsłonięty 31 maja 1862 roku. Dokładnie w setną rocznicę koronacji Fryderyka II na króla Prus. Zdemontowano go 16 lipca 1919 roku przed powrotem Bydgoszczy do Polski i wywieziono do Piły. Ponownie stanął na rynku w czasie niemieckiej okupacji, 20 kwietnia 1941 roku – w dniu urodzin Adolfa Hitlera. W styczniu 1945 roku, po wyzwoleniu Bydgoszczy, pomnik szybko został zdemontowany i przetopiony.

Północna i wschodnia pierzeja Starego Rynku w Bydgoszczy

Po prawej stronie zdjęcia widoczny jest fragment wschodniej i północno-wschodniej pierzei Starego Rynku. Niestety budynki nie przetrwały do naszych czasów. Pierzeja północno-wschodnia została wyburzona podczas okupacji niemieckiej w 1940 roku (podobnie jak cała pierzeja zachodnia). Z kolei 4 kamienice wschodniej pierzei zostały częściowo uszkodzone podczas wyzwalania miasta w 1945 roku. Odbudowano je w latach 50., w zupełnie innym, ale jednolitym stylu.

Stary Rynek w Bydgoszczy i linie tramwajowe

Na zdjęciu widać tory tramwajowe, które rozwidlają się na wylocie z ulicy Mostowej i przebiegają w dwóch kierunkach przez cały Stary Rynek w Bydgoszczy. Torem biegnącym w prawo, w kierunku ul. Jana Kazimierza i Zbożowego Rynku kursowała od 1888 roku pierwsza linia tramwaju (wówczas jeszcze konnego) w Bydgoszczy. Tor biegnący z rynku w kierunku zachodnim wybudowano 4 lata później – w 1892 roku.

 

Tak prezentowała się sieć tramwajowa w Bydgoszczy przed wybuchem I wojny światowej. Rozwidlenie widoczne w dolnej części schematu to właśnie Stary Rynek.

Inne obiekty

Poza zabudową Starego Rynku, na zdjęciu można dostrzec jeszcze kilka ciekawych obiektów. Widać dach i wieżę budynku poczty przy ul. Jagiellońskiej (wówczas Wilhelmstrasse), budynek teatru miejskiego na placu Teatralnym, komin elektrowni znajdującej się przy ul. Warmińskiego, a także wieże dwóch kościołów: Klarysek oraz kościół św. Piotra i Pawła.

A Wy, co jeszcze widzicie na zdjęciu? Piszcie!

Zdjęcie pochodzi z szeroko pojętego internetu i najprawdopodobniej przeszło już do domeny publicznej. Jeśli jednak posiadasz udokumentowane prawa autorskie do tego zdjęcia, odezwij się proszę do mnie.

Schemat sieci tramwajowej w Bydgoszczy w 1913 roku jest mojego autorstwa.

Cześć!

Witam Cię drogi czytelniku w kolejnej odsłonie mojego bloga. Tym razem nie obiecuję regularnych publikacji. Obiecuję tylko, że będzie ciekawie.

Zapraszam, rozgość się!

Poznajmy się

Masz pytania, propozycję współpracy, ciekawy pomysł lub po prostu chcesz się przywitać? Koniecznie napisz do mnie.

Pełen social

Jestem też tu, tu i tam. I zamieszczam tam dodatkowe materiały, których nie ma na stronie.

Wpadnij tam czasami!

Uważasz, że artykuł był ciekawy?

Udostępnij go swoim znajomym w mediach społecznościowych. Tym prostym sposobem możesz pomóc w rozwoju bloga.